تبلیغات
جامع ترین سایت سراسر وب - آب مشتركان كم‌مصرف رایگان می‌شود
 
جامع ترین سایت سراسر وب
بزرگترین گالری عکس بازیگران ایرانی به همراه بیوگرافی و جدید ترین مدلهای لباس و زیباترین عکس های جهان در isms
                                                        
درباره وبلاگ

بزرگترین گالری عکس بازیگران ایرانی به همراه بیوگرافی و جدید ترین مدلهای لباس و زیباترین عکس های جهان در isms
مدیر وبلاگ : ایمان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اگر مصرف آب منزل یا محل كارتان کمتر از 7 مترمکعب در ماه است، بد نیست بدانید که وزیر نیرو اعلام کرده «قبض آب برای مشترکان کم مصرف مجانی می‌شود.»

همزمان با آغاز شمارش معکوس برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، وزارت نیرو درصدد برآمده، برای کاهش مصرف آب مشترکان، مشوق‌هایی را در نظر بگیرد. رایگان کردن قبض مشترکان کم مصرف، یکی از همین مشوق‌ها است.

«مجید نامجو»، وزیر نیرو با اعلام‌اینکه مشترکان با مصرف زیر 7 مترمکعب آب در ماه، هزینه‌ای بابت آب مصرفی خود پرداخت نمی‌کنند، به «فارس» گفته است: «اصلاح تعرفه‌های آب و برق همزمان با اجرای قانون هدفمند كردن یارانه‌ها مورد اجرا گذاشته می‌شود؛ به طوری كه اصلاح وضعیت كنونی مصرف آب و برق از مزایای اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها ا‌ست.»

به گزارش خبرنگار «دنیای اقتصاد»، در حال حاضر متوسط مصرف آب در فصول عادی سال 20 مترمکعب و در فصل گرما 25 مترمکعب در ماه است. با این حساب، اگر مشتركان به طور متوسط بتوانند بین 65 تا 72 درصد در مصرف آب خود صرفه‌جویی كنند، دیگر لازم نیست سر ماه هزینه‌ای بابت مصرف آب بپردازند.

این مشوق‌ها دست یافتنی است؟
در این میان بسیاری از كارشناسان براین باورند، از آنجایی که درصد کمی از مشترکان آب، مصرفی کمتر از 7 مترمکعب در ماه دارند، وزارت نیرو حداقل در مرحله اول باید سیاست تشویقی را به گونه‌ای در نظر بگیرد که مشترکان پرمصرف به سمت کاهش مصرف حرکت کنند. به بیان ساده‌تر، این سیاست‌ها باید برای بخش قابل توجهی از مصرف‌كنندگان قابل دستیابی باشد؛ نه اینكه به اندازه‌ای سخت و دور از دسترس در نظر گرفته شود كه مصرف‌كنندگان تمایلی برای كاهش مصرف آب پیدا نكنند.

سیاست تشویق مشتركان كم مصرف در حالی در دستور كار وزارت نیرو قرار گرفته است كه براساس آمارهای بین‌المللی، مصرف آب در میان مشتركان ایرانی حداقل دو برابر میانگین جهانی است؛ به گونه‌ای كه میانگین آب مصرفی سرانه جهان، حدود 580 مترمكعب برای هر نفر در سال است، اما هر ایرانی، به طور متوسط سالانه 1300 مترمكعب آب مصرف می‌كند.

از سوی دیگر، سیاست‌های تشویقی وزارت نیرو در شرایطی در دستور كار وزارت نیرو قرار گرفته است که به گفته وزیر نیرو، قیمت برق در صدر آزادسازی است، اما قیمت آب فعلا نه.
وزیر نیرو در ‌این رابطه می‌گوید: «قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در بخش آب و آبفا تکلیفی به دولت ارائه نکرده است. با ‌این وجود تلاش می‌كنیم تا با آگاه‌سازی مردم، زمینه یک تحول جدی را در مصرف آب و برق در کشور فراهم كنیم.»

رابطه مستقیم مصرف و قیمت
وزیر نیرو در ادامه با بیان ‌اینکه خانواده‌های کم مصرف بهره لازم را از هدفمندسازی یارانه‌ها در بخش نیرو می‌برند، اظهار داشت: «تاكنون هیچ‌گونه افزایشی در قیمت آب صورت نگرفته و تصمیم‌گیری‌های جدید نیز به اطلاع عموم مردم می‌رسد. اما بر اساس این الگو و تعرفه جدید، مشتركان با مصرف زیر 7 مترمكعب در ماه هزینه‌ای بابت آب مصرفی خود پرداخت نمی‌كنند و مشتركان با مصرف زیر الگوی مصرف نیز حداقل قیمت آب را می‌پردازند.»

با این حال كارشناسان براین باورند، از آنجایی که کاهش مصرف و تقاضا برای آب با قیمت آن رابطه مستقیمی ‌دارد، بهتر بود وزارت نیرو بعد از مشخص شدن قیمت واقعی آب و اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، الگوی مناسب برای مصرف را در نظر می‌گرفت و در آن زمان اقدام به اجرای سیاست‌های تشویقی می‌کرد.

معضلی به نام کنتور مشترک
در همین حال، از آنجایی که اکثر مشترکان آب به خصوص در شهرهای بزرگ در مجتمع‌ها و آپارتمان‌ها زندگی می‌کنند، جدا کردن مشترکان پرمصرف و کم مصرف از یکدیگر امکان‌پذیر نیست. چرا که با وجود اجرایی شدن قانون هدفمندی یارانه‌ها، معضلی به نام «کنتورهای مشترک آب» هنوز وجود دارد.

بنابراین به نظر می‌رسد وزارت نیرو قبل از اینكه برای کاهش مصرف آب اقدام به در نظر گرفتن محرك‌های تشویقی كند، باید طرح جداسازی کنتورهای آب را به نتیجه برساند. طرحی که به گفته وزیر نیرو امکان اجرایی شدن آن برای تمامی ‌کنتورها میسر نیست. به گفته «نامجو»، بررسی‌ها نشان می‌دهد، فقط 5 درصد مشتركان مستقر در آپارتمان‌ها می‌توانند از چنین مزیتی استفاده كنند كه جزئیات اجرایی كار در دست تدوین است.

وزیر نیرو پیش از این با اشاره به ‌اینکه در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، وزارت نیرو مکلف است که جداسازی کنتورهای آب را دنبال کند، اعلام كرده بود: «امکان جداسازی تمامی کنتورها میسر نیست. تاسیسات برخی ساختمان‌ها چنین اجازه‌ای را به ما نمی‌دهد.»

نوع مطلب : اخبار، مطالب جالب، مطالب طنز، 
برچسب ها :